Filtry (2496 products)

Producent:

Cena:

0,00 zł - 4 305,00 zł

Lepkość:

Specyfikacja:

Baza:

Pojemność:

Forum zmienolej.pl

Opinie klientów

arrow_back
arrow_forward

Blog

arrow_back
arrow_forward
Jaki olej do silnika wysokoprężnego (diesla)?

Jaki olej do silnika wysokoprężnego (diesla)?

Jak odpowiednio dobrać olej silnikowy do samochodu z silnikiem wysokoprężnym (diesla)? Na co zwrócić szczególną uwagę? Dlaczego odpowiedni dobór oleju silnikowego jest tak ważny?

Odpowiednio dobrany olej silnikowy to gwarancja właściwej pracy silnika wysokoprężnego. Olej silnikowy ma przed sobą cały szereg zadań, którym musi sprostać. Układ smarowania rozpoczyna pracę zaraz po uruchomieniu jednostki napędowej, zwiększa ciśnienie oleju za pomocą pompy i transportuje olej silnikowy do wielu miejsc w silniku, za pomocą kanałów olejowych.

Olej silnikowy smaruje pracujące mechanizmy, zmniejszając tarcie pomiędzy nimi. Pozostawia ochronny film na pracujących elementach. Chłodzi, rozpuszcza i odprowadza zanieczyszczenia, a dodatkowo chroni silnik od środka, przed korozją.

W przypadku silników wysokoprężnych, olej silnikowy ma przed sobą bardzo trudne zadanie. Podczas spalania oleju napędowego powstaje bardzo wiele różnego rodzaju groźnych produktów ubocznych – sadze, siarka, laki, a także woda, która powoduje korozję.

Odpowiednio dobrany olej silnikowy zapewnia właściwą pracę jednostki napędowej. Ma również wpływ na jej trwałość. Co bardzo ważne w przypadku silników diesla – olej silnikowy wpływa również na trwałość elementów osprzętu, takich jak turbosprężarka i kłopotliwy filtr cząstek stałych.

Wielu producentów współczesnych aut, napędzanych silnikami wysokoprężnymi, zaleca (i warto się do tego stosować) oleje niskopopiołowe, tzw. low saps, które zapobiegają przyspieszonemu zapychaniu filtra cząstek stałych DPF/FAP. Zastosowane w nich dodatku uszlachetniające są wytwarzane z takich substancji, które po spaleniu oleju nie pozostawiają popiołu.

Właściciel samochodu musi pamiętać o trzech najważniejszych rzeczach:

  •          Zastosowaniu oleju silnikowego, dobranego zgodnie z zaleceniami producenta samochodu;
  •          Regularnej kontroli poziomu oleju silnikowego (przynajmniej raz na tydzień, za pomocą bagnetu, nawet, jeśli auto posiada elektroniczny czujnik poziomu oleju, wyświetlający wskazania na desce rozdzielczej);
  •          Terminowej wymianie oleju silnikowego wraz z filtrem oleju. Olej silnikowy w aucie, napędzanym silnikiem wysokoprężnym należy wymieniać co 15 tys. km przebiegu, albo co rok, jeśli auto jeździ mniej lub nie jeździ wcale. Jeśli pojazd jest eksploatowany przede wszystkim w mieście i w głównej mierze na krótkich trasach, olej trzeba wymieniać co 10 tys. km przebiegu. Taki typ eksploatacji jest szczególnie ciężki dla samochodów z silnikami wysokoprężnymi. Dlatego, dla dobra silnika i osprzętu, wymiany oleju silnikowego należy dokonywać częściej niż w przypadku eksploatacji na trasach, albo mieszanej (miasto – trasa).

Jak dobrać olej do silnika wysokoprężnego (diesla)?

Najważniejsza jest specyfikacja oleju silnikowego, określona przez producenta samochodu.  Gdzie możemy ją znaleźć? W instrukcji samochodu, w materiałach informacyjnych, możemy zapytać o nią w ASO danej marki. Specyfikacja oleju silnikowego podawana jest dla konkretnego modelu samochodu i jego wersji silnikowej.

Jak wyglądają specyfikacje oleju silnikowego, podawane przez producentów aut?

Specyfikacja według normy SAE (Stowarzyszenia Inżynierów Motoryzacyjnych), określająca lepkość oleju (zachowanie oleju przy różnych temperaturach zewnętrznych). Jest ona najpopularniejsza. Spójrzmy na przykłady:

  •          Citroen C5 z 2007 roku z silnikiem 1.6 HDI – SAE 5W40
  •          Toyota Avensis III z 2008 roku z silnikiem 2.0 D-4D – SAE 0W30 (wersja z DPF)

Specyfikacja według oznaczenia producenta. Niektórzy producenci samochodów posiadają swoje własne specyfikacje – najczęściej można się z nimi spotkać w przypadku pojazdów z grupy FIAT, PSA (Peugeot – Citroen), BMW, Mercedes i Volkswagen.

  •          BMW 3E90 318d z 2009 roku – Longlife04
  •          Renault Laguna III z silnikiem 2.0 dCi – RN 0720

Często producenci aut ułatwiają klientom zakup oleju, podając specyfikację według oznaczenia oraz równocześnie, wg normy SAE.

  •          Renault Laguna III z silnikiem 2.0 dCi – RN 0720 lub SAE 5W30

 

Dlaczego odpowiedni dobór oleju silnikowego jest tak ważny? Olej o niewłaściwych parametrach przyspiesza zużycie silnika, zwiększa zużycie paliwa i emisję szkodliwych składników spalin. Przyczynia się do szeregu poważnych awarii silnika (panewki, korbowody itd.) i osprzętu (turbosprężarka, filtr cząstek stałych itd.).

Jak idealnie dobrać olej silnikowy do samochodu z silnikiem wysokoprężnym?

 

 

 

 

Autor zdjęcia: Mike Ratz [CC BY-SA 3.0 (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0)]

    Zostaw komentarz