Filtry (2465 products)

Producent:

Cena:

0,00 zł - 4 305,00 zł

Lepkość:

Specyfikacja:

Zgodność:

Baza:

Pojemność:

Forum zmienolej.pl

Opinie klientów

arrow_back
arrow_forward

Blog

arrow_back
arrow_forward
Wpływ olejów silnikowych na systemy oczyszczania spalin

Wpływ olejów silnikowych na systemy oczyszczania spalin

Wpływ olejów silnikowych na systemy oczyszczania spalin

Nowoczesne oleje silnikowe muszą być kompatybilne z systemami oczyszczania spalin montowanymi w celu spełnienia normy EURO VI. Wprawdzie norma ta obowiązuje od 1 stycznia 2014 i dotyczy nowo rejestrowanych na terenie UE ciężarówek i autobusów, niemniej jednak sama funkcja olejów odnosi się także do pojazdów osobowych.

Czym jest norma EURO VI?

EURO  VI jest to obowiązująca od 1 stycznia 2014 norma emisji spalin, która dotyczy pojazdów ciężarowych. Jest to kolejna aktualizacja pierwszej normy, która została wprowadzona w 1993 i ograniczała emisję szkodliwych substancji przez pojazdy ciężarowe. Dzięki prowadzeniu obostrzeń prawnych w ciągu ostatnich lat poziom tlenków azotu, cząstek stałych, a także innych substancji szkodliwych emitowanych przez silniki wysokoprężne wyraźnie spadł.

Co istotne, od czasu wprowadzenia normy EURO I, dopuszczalne poziomy emisji tlenków azotu i cząstek stałych zmniejszyły się odpowiednio o 95% i 97%.

Oleje silnikowe, a systemy oczyszczania spalin.

Systemy oczyszczania spalin to przede wszystkim filtry cząstek stałych, które służą do ograniczania ich emisji. Dzieje się tak dlatego, że w silniku spalinowym olej silnikowy ulega spalaniu, w pewnej części, dostając się tym samym do układu wydechowego. Spalony olej silnikowy zawiera z kolei popiół siarczany, który wpływa niekorzystnie na drożność filtra cząstek stałych. Im więc mniej popiołu, tym lepiej. W związku z powyższym oleje silnikowe muszą spełniać odpowiednie normy do silników zawierających zaawansowane systemy oczyszczania spalin. Takie silniki posiadają m.in. nowoczesne, wysokoprężne czterosuwowe wysokoobrotowe silniki Diesla produkowane od roku 2002 .

Dobierając olej silnikowy pod warunki zimowe nie można więc zapominać o zaleceniach producenta, które zapisane są pod normami, np. MB 229.51 czy też Volvo VDS-4. Oznaczenia te, obok klas lepkości, mają istotne znaczenie dla utrzymania niezawodności silnika i jego osprzętu.

Warto więc pamiętać, że nowoczesne oleje silnikowe mają wpływ nie tylko na oszczędzanie zużycia paliwa, ale także na ochronę systemów oczyszczania spalin w niskoemisyjnych silnikach.


    Zostaw komentarz