Filtry (2496 products)

Producent:

Cena:

0,00 zł - 4 305,00 zł

Lepkość:

Specyfikacja:

Baza:

Pojemność:

Forum zmienolej.pl

Opinie klientów

arrow_back
arrow_forward

Blog

arrow_back
arrow_forward
Zawór recyrkulacji spalin EGR

Zawór recyrkulacji spalin EGR

Zawór recyrkulacji spalin EGR - Funkcje i działanie

Jednym z kluczowych elementów kontroli emisji spalin we współczesnych silnikach spalinowych są zawory EGR w układach recyrkulacji spalin, które minimalizują wydzielanie tlenków azotu (NOx) - ubocznego produktu procesu spalania.

Jak działa i do czego służy zawór EGR?

Największe wydzielanie tlenków azotu następuje w temperaturach przekraczających 1300oC.

Funkcjonowanie zaworów EGR polega na ponownym wprowadzeniu do komory spalania małej części gazów spalinowych rozcieńczając mieszankę paliwowo-powietrzną i obniżając temperaturę w komorze spalania poniżej 1300oC.

Zawory EGR mogą być sterowane elektronicznie (komputer/serwo), lub mechanicznie (podciśnieniowo) i są zaprojektowane aby zamykać się przy niskich prędkościach obrotowych, podczas których temperatury i wydzielanie tlenków azotu są na względnie niskim poziomie. Wraz ze wzrostem prędkości i obciążenia zawór EGR otwiera się w celu obniżenia temperatury w komorze spalania, która sprzyja wzmożonej produkcji tlenków azotu.

Jak rozpoznać awarię zaworu EGR?

Awaria zaworu EGR skutkuje drastyczną redukcją wydajności silnika.

Niedomykający się zawór EGR będzie powodował duszenie się i gaśnięcie silnika na biegu jałowym, podczas gdy nieotwierający się zawór EGR doprowadzi do wzrostu temperatury spalania, która podwyższa temperaturę w cylindrze, co skutkuje wzrostem emisji tlenków azotu.

Mogą pojawić się stuki i dzwonienie silnika, w szczególności gdy pracuje pod obciążeniem.

W obydwu przypadkach, wadliwie działający zawór negatywnie wpłynie na pracę silnika i spowoduje niekontrolowane wydzielanie tlenków azotu.

Wzrost ilości wydzielanych NOx skutkuje szybką degradacją oleju silnikowego doprowadzając do wzmożonej nitracji oleju i spadku zdolności do neutralizacji kwasów i utrzymania czystości; olej gęstnieje i tworzy się szlam dlatego też polecamy stosować wysokiej klasy olej silnikowy a jego dobór zlecić osobom które znają specyfikację i zalecenia producenta danego silnika.

Usterka zaworu EGR może być wykryta poprzez diagnostykę silnika lub czasami dzięki analizie oleju.

Podstawowymi czynnościami przy diagnostyce zaworu EGR jest sprawdzenie przewodów podciśnieniowych, właściwego połączenia przewodów elektrycznych, komputerowa diagnostyka jednostki napędowej, sprawdzenie emisji spalin i kontrola uszczelnień.

Analiza oleju silnikowego może być pomocna przy określaniu usterki zaworu EGR. Oksydacja i nitracja oleju w normalnych warunkach są na podobnym poziomie.

Gdy poziom nitracji dwukrotnie przewyższy poziom oksydacji może to wskazywać na usterkę zaworu EGR.

UWAGA: Wadliwe działanie przepływomierza powietrza (MAF) może również spowodować podwyższony poziom nitracji.

W celu zoptymalizowania pracy silnika, poprawnej pracy układu, oraz trwałości oleju silnikowego należy zadbać o prawidłowe funkcjonowanie zaworu EGR.

    Zostaw komentarz