Filtry (2476 products)

Producent:

Cena:

0,00 zł - 4 305,00 zł

Lepkość:

Specyfikacja:

Zgodność:

Baza:

Pojemność:

Forum zmienolej.pl

Opinie klientów

arrow_back
arrow_forward

Blog

arrow_back
arrow_forward
Analiza laboratoryjna oleju - Pomiar cząstek (PQ) pomiar zanieczyszczeń środka smarnego cząstkami żelaza

Analiza laboratoryjna oleju - Pomiar cząstek (PQ) pomiar zanieczyszczeń środka smarnego cząstkami żelaza

Pomiar cząstek (PQ) jest preferowaną metodą pomiaru zanieczyszczeń środka smarnego cząstkami żelaza, które powstają w wyniku zużycia elementów metalowych. Badanie oleju silnikowego oparte o pomiar cząstek uzupełniony o spektrometrię oleju jest bardziej wiarygodnym, powtarzalnym i bardziej ekonomicznym badaniem niż ferrografia z bezpośrednim odczytem (DR).

Jeśli chcą Państwo dowiedzieć się ile cząsteczek metali ogólnie rzecz biorąc i jakiej są wielkości w oleju wtedy badanie (PQ) jest wskazane

PQ jest bardziej dokładną alternatywą dla ferrografii z bezpośrednim odczytem

Badanie oleju oparte o pomiar cząstek PQ

PQ wystawia próbki na działanie pola magnetycznego. Próbki zawierające metale żelazne powodują zniekształcenie pola, które jest przedstawione jako wskaźnik PQ - jednostka miary dla tego badania. PQ jest przeznaczony do monitorowania tendencji. Nie dostarcza informacji o stosunku małych do dużych cząstek ani kodu stężenia cząstek żelaznych, jak ferrografia z bezpośrednim odczytem (DR).

Jednakże, połączenie PQ ze spektrometrią oleju, taką jak masowa spektrometria plazmowa indukcyjnie sprzężona (ICP), dostarcza dokładniejszych i bardziej precyzyjnych informacji niż sama ferrografia z bezpośrednim odczytem (DR). Jeśli wskaźnik PQ jest mniejszy lub o tej samej wartości ppm żelaza wynikającej z ICP, jest mało prawdopodobne, że obecne są cząstki większe niż 5 mikronów. Jeśli wskaźnik PQ drastycznie wzrasta, podczas gdy ppm żelaza z ICP pozostaje stały lub spada, generowane są większe cząstki żelaza i prawdopodobnie zalecane będą dalsze badania lub diagnostyka. I odwrotnie, jeżeli wartość żelaza z ICP spada, podczas gdy PQ niewiele się zmienia, jest to prawdopodobnie oznaką, że żelazo jest obecne jako niemagnetyczna rdza.

Dlaczego warto włączyć PQ do swojego badania oleju silnikowego?

W przeciwieństwie do ferrografii z bezpośrednim odczytem (DR), pomiar cząstek (PQ) nie wymaga wieloetapowego rozcieńczania w celu uzyskania dokładnych wyników. Eliminuje się wydatki związane z używaniem środków chemicznych i zagrożenia związane z ich użytkowaniem. Mniejsza ingerencja w materiał skraca zarówno czas przygotowania próbki, jak i prawdopodobieństwo wystąpienia błędu ludzkiego. Dlatego PQ ma nie tylko lepszą powtarzalność - czyni analizę tendencji bardziej wiarygodną.

Zalety badania oleju na obecność cząstek żelaza

Korzyści z PQ są znaczne. Nie istnieje żaden pojedynczy test laboratoryjny, który dawałby wynik ilościowego i jakościowego zużycia. Analiza metali z plazmowej emisyjnej spektrometrii atomowej (AES) jest zazwyczaj ograniczona do <10 mikronowych cząstek metalu. Większość tendencji zużycia zaczyna się od cząsteczek o mniejszych rozmiarach i ostatecznie prowadzi do powstawania większych (>10 mikronów) cząstek zużycia. Jeśli Twój system badań obejmuje tylko analizę metali z spektrometrii, nie otrzymujesz wszystkich potrzebnych informacji. Włączenie PQ przybliża cię do pełnego obrazu.

Jakie urządzenia powinny korzystać z PQ?

PQ działa bardzo dobrze w przypadku urządzeń, w których głównym problemem jest zużycie metali żelaznych. Do tych typów urządzeń należą: układni przekładni, wał odbioru mocy, łożyska silników kołowych, łożyska toczne, sprężarki śrubowe, sprężarki tłokowe, silniki i pompy hydrauliczne zębate.

Dodatkowe badania oleju silnikowego

Dokładne monitorowanie stężenia żelaza za pomocą analizy metali i kwantyfikacji cząstek pozwoli na identyfikację przebiegu tendencji zużycia. Jest to także powód do zamówienia badania ferrografii analitycznej w celu określenia rodzaju i stopnia zużycia. Ferrografia analityczna jest potężnym narzędziem, które w połączeniu z analizą metali, PQ, lepkością, liczbą kwasową i zawartością wody pomaga analitykowi danych zapewnić użytkownikom wyraźnie określony sposób postępowania w celu poprawy stanu urządzenia i/lub środka smarnego.

Co PQ może zrobić dla Ciebie?

PQ jest wiarygodnym i powtarzalnym badaniem próbek w celu wykrycia metali żelaznych i dostarcza odpowiednich informacji potrzebnych do zalecenia dalszych badań. Znacznie skuteczniejsze jest regularne wykonywanie PQ, uzupełnione o ICP oraz sporadycznie o analizę ferrografem, niż przeprowadzanie ferrografii z bezpośrednim odczytem (DR) na każdej próbce.

Takie badanie możemy wykonać w przypadku badania oleju silnikowego, przekładniowego jednak wymaga niewielkiej dopłaty.

O szczegóły proszę pytań w dziale technicznym lub pod nr. telefonu 731 452 522

Piotr Dziektarz

Zobacz wszystkie komentarze
  1. Alek

    Właściciel umywa ręce w przypadku oczywistej durnoty w labolatorium. Najpierw robi z siebie guru olejowym, a w oczywistej sprawie nic nie widzi, bo liczy się tylko kasa, na 160pln wycenia swoje dobre imię. Jak chcecie tracić czas i nerwy to róbcie sobie tu badania oleju. Niestety Polaris to dno, mają ISO, ale małpy tam pracują niestety.

Zostaw komentarz