Filtry (2447 products)

Producent:

Cena:

0,00 zł - 4 305,00 zł

Lepkość:

Specyfikacja:

Zgodność:

Baza:

Forum zmienolej.pl

Opinie klientów

arrow_back
arrow_forward

Blog

arrow_back
arrow_forward
Dolewki oleju silnikowego – musimy o nich pamiętać!

Dolewki oleju silnikowego – musimy o nich pamiętać!

Samochód nie może działać właściwie bez odpowiedniej ilości płynów eksploatacyjnych o ściśle określonej jakości. Jeśli jest ich za mało – można zniszczyć silnik, uszkodzić turbosprężarkę, zniszczyć skrzynię biegów, pompę układu wspomagania a także spowodować wypadek, przy braku płynu hamulcowego.

Dziś skupimy się na oleju silnikowym. Dlaczego trzeba zawsze mieć ze sobą opakowanie oleju silnikowego na tak zwane dolewki?

Każdy silnik (bez względu na to, jakim paliwem jest zasilany), zużywa pewne ilości oleju silnikowego. Nie powinno być to dla nikogo zaskoczeniem – informacje o dopuszczalnym poziomie zużycia oleju silnikowego, znajdują się w instrukcji samochodu. Najczęściej takie zużycie jest niewielkie i mieści się w przedziale 0,1 – 0,2 l/1000 kilometrów przebiegu (choć są wyjątki). Sprawny silnik zużywa olej silnikowy dlatego, że pewna, niewielka ilość oleju silnikowego ulega utlenieniu, na skutek stykania się z bardzo gorącymi częściami silnika. Pewne, bardzo małe ilości oleju, spływają do paliwa.

Wraz z upływem czasu i kolejnymi setkami pokonanych kilometrów, dochodzi do zużywania się pracujących elementów silnika. To powoduje, że powstają pewne nieszczelności pomiędzy tłokami a cylindrami. Olej mogą przepuszczać nieszczelne prowadnice zaworowe, albo zużyta turbosprężarka. Takie problemy pojawiają się najczęściej w samochodach z dużymi przebiegami. W ich przypadku, zużycie oleju może przekraczać 0,5l/1000 kilometrów. Może być też większe. Wszystko zależy od jednostki napędowej (która może mieć również wadę konstrukcyjną, powodującą silne branie oleju) i stopnia jej zużycia.

Dlatego trzeba jak najczęściej kontrolować stan oleju silnikowego przy pomocy bagnetu. W samochodach premium jest to ułatwione, dzięki temu, że auta posiadają elektroniczne mierniki poziomu oleju. Wskazują one poziom oleju silnikowego zaraz po, albo tuż przed uruchomieniem silnika. Trzeba jednak pamiętać o tym, że czujnik elektroniczny może ulec awarii. Dlatego, nawet jeśli czujnik wskazuje odpowiedni poziom oleju, warto skorzystać z badania za pomocą bagnetu. Przynajmniej raz na pewien czas.

Kiedy warto kontrolować poziom oleju silnikowego?

Najlepiej – jak najczęściej. Minimum to raz w tygodniu. Zawsze przed wyjazdem w daleką podróż. Zawsze – po pokonaniu dalekiej drogi.

Poziom oleju silnikowego zawsze sprawdza się na zimnym silniku (minimum 30 minut postoju po wyłączeniu silnika).

Dlaczego właściwy poziom oleju silnikowego jest tak ważny?

Zbyt mała ilość oleju silnikowego w układzie smarowania będzie prowadziła do przyspieszonego zużycia mechanicznych części silnika, przegrzewania jednostki napędowej, a także przyspieszonego zniszczenia osprzętu. Nie tylko turbosprężarki, ale również łańcucha rozrządu, który potrzebuje odpowiedniego ciśnienia oleju, aby mógł we właściwy sposób zadziałać jego hydrauliczny napinacz. Nie wolno też zapominać o systemach zmiennych faz rozrządu, których działanie również zależy od ciśnienia oleju.

Jak dolewać olej silnikowy?

Poziom oleju silnikowego zawsze uzupełnia się przy zimnej jednostce napędowej. Znów przypominamy – minimum 30 minut postoju, od wyłączenia silnika.

Dlaczego nie wolno uzupełniać oleju przy ciepłym silniku? Po pierwsze, można się poparzyć, po drugie, szok termiczny może spowodować pęknięcie głowicy silnika.

Jaki olej silnikowy dolewać?

Taki sam, jaki został zastosowany przy wymianie oleju.

Rekomendujemy, aby przy kupnie dużego opakowania oleju silnikowego (np. 4 litrowego), zakupić również taki sam olej silnikowy, w opakowaniu 1 litrowym. Taki olej powinno się wozić ze sobą w bagażniku. Wiele aut posiada specjalny schowek na olej do dolewek.

Olej silnikowy, o czym zawsze przypominamy, powinien być zawsze dobierany zgodnie z zaleceniami producenta samochodu.

A co w sytuacji awaryjnej? Np. takiej, w której okazało się, że poziom oleju jest bardzo niski? Jeśli w żadnym z pobliskich punktów sprzedaży nie ma oleju o takiej samej specyfikacji, trzeba zastosować jak najbardziej zbliżoną. Szczególnie należy zwrócić uwagę na bazę – jeśli w silniku został zastosowany olej syntetyczny, nie wolno dolewać oleju półsyntetycznego albo mineralnego, a jedynie syntetyczny, o podobnej lepkości.

To samo tyczy się starszych aut, w których układach pracują oleje półsyntetyczne, albo mineralne.

Pamiętaj o oleju silnikowym na dolewki

 

Sklep internetowy ZmienOlej.pl to miejsce, w którym znajdziesz ogromny wybór olejów silnikowych, produkowanych przez najlepszych światowych producentów. W naszym sklepie łatwo dobierzesz olej do swojego auta, korzystając z wygodnej wyszukiwarki.

Oferujemy oleje w dużych opakowaniach, pozwalające na wymianę oleju, a także filtry oleju.

Sprzedajemy również oleje silnikowe w małych opakowaniach, o pojemności 1 litra – idealne na dolewki.

Pamiętaj o oleju na dolewki! Nie może go zabraknąć w bagażniku Twojego auta! Pamiętaj o jak najczęstszej kontroli poziomu oleju silnikowego w Twoim aucie!

 

Źródło zdjęcia: Freepik.com 

 

    Zostaw komentarz