Filtry (2496 products)

Producent:

Cena:

0,00 zł - 4 305,00 zł

Lepkość:

Specyfikacja:

Baza:

Pojemność:

Forum zmienolej.pl

Opinie klientów

arrow_back
arrow_forward

Blog

arrow_back
arrow_forward
Jeden olej silnikowy na całe życie silnika? A może powinno się zmieniać lepkość i bazę?

Jeden olej silnikowy na całe życie silnika? A może powinno się zmieniać lepkość i bazę?

Czy w trakcie kolejnych lat eksploatacji silnika samochodu, powinno się zmieniać lepkość albo bazę zastosowanego oleju silnikowego? Czy jednak lepszym rozwiązaniem jest pozostanie przy jednej specyfikacji oleju silnikowego, zalecanej przez producenta auta?

Wśród polskich użytkowników dominują różne mity, dotyczące doboru i stosowania olejów silnikowych. Pewna część użytkowników samochodów osobowych w ogóle nie patrzy na to, jaki olej jest zalecany przez producenta auta. Widać to często po pytaniach, zadawanych na forach motoryzacyjnych. Zamiast zajrzeć do instrukcji samochodu, wolą zadać pytanie. Tak jest wygodniej. Ale czy bezpieczniej? Skąd mamy pewność, że na forum zwolenników jakiejś marki, osoba ukrywająca się pod pseudonimem, ma jakąkolwiek wiedzę motoryzacyjną i dobre intencje?

Inny przykład to rady tzw. starych kierowców. W Polsce do tej pory pokutuje pogląd, że wraz z zużywaniem się silnika, powinno się stosować inny olej. Na przykład często starsi kierowcy radzą, aby w autach 10 letnich, zamiast zalecanego przez producenta oleju syntetycznego, na przykład popularnego 5W30, zastosować olej półsyntetyczny, najczęściej 10W40.

Zastosowanie się do powyższych rad może mieć fatalne konsekwencje, takie jak przyspieszone zużycie jednostki napędowej, zapchanie kanalików olejowych, uszkodzenie łańcucha rozrządu, zniszczenie turbosprężarki, zniszczenie układu korbowo – tłokowego.

Olej silnikowy jest takim samym elementem konstrukcyjnym silnika, jak np. tłoki

Nie bez powodu producent samochodu podaje konkretną specyfikację oleju silnikowego.

Specyfikacja oleju silnikowego została dobrana pod kątem specyfikacji pompy olejowej, ciśnienia, generowanego przez układ smarowania silnika, zastosowanych luzów montażowych, zastosowanego osprzętu silnika (np. turbiny czy filtra cząstek stałych), a także konstrukcji silnika (innego oleju wymagał silnik wolnossący, a innego nowoczesny silnik małolitrażowy o dużej mocy).

Dlatego też specjaliści zalecają, aby przez całe techniczne życie silnika, stosować olej silnikowy o takiej samej specyfikacji

Typowy użytkownik samochodu nie musi wnikać w głębokie analizy. Najważniejsze, żeby stosował się do trzech parametrów: odpowiedniej lepkości (np. 5W40), odpowiedniej bazy (np. olej syntetyczny) i dobrego producenta. Oleje znanych producentów są niewiele droższe od bezmarkowych, albo produkowanych przez nieznane marki. Zawierają za to dużo dobrych dodatków, mogących na przykład skutecznie rozpuszczać zanieczyszczenia wewnątrz silnika, albo chronić silnik przed korozją.

A co, jeśli w silniku używanego auta, które zakupiliśmy, znajduje się olej o nieodpowiedniej specyfikacji? Cóż, najlepiej użyć płukanki do silnika i wówczas zastosować odpowiedni olej.

W ofercie naszego sklepu znajdą Państwo najlepsze oleje silnikowe a także świetne płukanki do silnika.

---------------------------------------------

Źródło zdjęcia: https://www.freepik.com

 

    Zostaw komentarz