Filtry (2496 products)

Producent:

Cena:

0,00 zł - 4 305,00 zł

Lepkość:

Specyfikacja:

Baza:

Pojemność:

Forum zmienolej.pl

Opinie klientów

arrow_back
arrow_forward

Blog

arrow_back
arrow_forward
Jak samodzielnie zdezynfekować (odgrzybić) klimatyzację w samochodzie?

Jak samodzielnie zdezynfekować (odgrzybić) klimatyzację w samochodzie?

Zanieczyszczona klimatyzacja samochodowa może być źródłem bakterii, grzybów, pleśni i roztoczy, które są groźne dla ludzkiego zdrowia. Mogą one powodować alergie, bóle głowy a nawet bardzo ciężkie schorzenia. Nie wolno ignorować tego problemu. Tym bardziej, że istnieją proste i skuteczne sposoby, dzięki którym czyszczenie układu klimatyzacji można przeprowadzić samodzielnie i bardzo tanio. Nie jest do tego potrzebna specjalistyczna wiedza ani narzędzia. A koszty? Od 14 do 35 złotych, w zależności od wybranego środka.

Szkodliwe dla ludzkiego zdrowia organizmy namnażają się na parowniku. To część układu klimatyzacji, zamontowana pod deską rozdzielczą. W parowniku następuje odbieranie ciepła z powietrza, które jest pompowane do wnętrza kabiny przez wentylatory. Objawem ubocznym tego procesu jest skraplanie się wilgoci na ściankach parownika. Jej nadmiar powinien być odprowadzany na zewnątrz (pod samochód) za pomocą specjalnej rurki. Jednak ścianki parownika, przy pracującej klimatyzacji, są zawsze wilgotne. I to właśnie tutaj pojawiają się problemy (grzyby, pleśnie, roztocza, bakterie), które potem są wdmuchiwane do wnętrza kabiny auta, a potem są wdychane. Jak się ich pozbyć?

Zagrzybiona klimatyzacja samochodowa – objawy

Jednym z najczęstszych objawów zanieczyszczenia układu klimatyzacji jest wyczuwalna woń stęchlizny, która dostaje się do wnętrza samochodu przez nawiewy.

Czyszczenie klimatyzacji samochodowej – jak to zrobić? Co ile czyścić klimatyzację?

Klimatyzacja samochodowa powinna być czyszczona (dezynfekowana) minimum raz na pół roku. Można to zrobić w warsztacie samochodowym, albo firmie, zajmującej się obsługą klimatyzacji. Stosuje się tam różne rozwiązania, np. skuteczne ozonowanie. Taka usługa kosztuje minimum 100 zł.

Ale klimatyzację można również zdezynfekować (oczyścić, odgrzybić itd.) samodzielnie. I w dodatku, można to zrobić o wiele taniej, niż w warsztacie.

Typowy środek do czyszczenia klimatyzacji samochodowej kosztuje od 14 do 35 zł, w zależności od marki. Opakowanie zawsze jest jednorazowe. W zależności od producenta, w składzie znajdują się różne substancje czyszczące i dezynfekujące.

Odgrzybiacze do klimatyzacji są produkowane w dwóch wersjach.

Rodzaje odgrzybiaczy do klimatyzacji samochodowej 

Pierwsza to odgrzybiacze w sprayu z długą rurką. Elastyczny przewód zapewnia wygodny dostęp do samego parownika poprzez otwór wentylacji. Każdy środek należy stosować ostrożnie, zgodnie z zaleceniami producenta (środki w piance bywają groźne dla elektroniki samochodowej). Zastosowanie środka obejmuje demontaż filtra kabinowego i oczyszczenie miejsca jego montażu, wypełnienie środkiem czyszczącym kanału wentylacyjnego, odczekaniu 15 minut, uruchomieniu silnika i wentylacji, następnie klimatyzacji. Na koniec należy wietrzyć auto od 60 do 90 minut.

W ten sposób działają:

Podobnie stosuje się:

Drugi rodzaj odgrzybiaczy do klimatyzacji nie posiada rurki, a samo stosowanie jest znacznie prostsze. W tym przypadku składa się przednie siedzenia w kabinie auta, uruchamia się układ klimatyzacji na pełnej mocy, na zamkniętym obiegu powietrza, a sam preparat umieszcza się za przednimi siedzeniami. Po zerwaniu z niego zawleczki, z opakowania samoistnie wydostaje się środek czyszczący. Pozostaje tylko zamknięcie drzwi oraz okien, odczekanie 15 minut (na zewnątrz kabiny), wyłączenie klimatyzacji oraz silnika i wietrzenie kabiny przez ok. 30 minut.

W ten sposób stosuje się:

Środki do czyszczenia klimatyzacji, dostępne dla typowego użytkownika, poradzą sobie z typowymi zanieczyszczeniami. Mocno zagrzybione klimatyzacje (np. nieczyszczone przez wiele lat) trzeba czyścić w warsztatach. 

Stosując regularnie środki do czyszczenia klimatyzacji, chronimy siebie i pasażerów przed działaniem grzybów, pleśni i bakterii, a także zapewniamy miły zapach we wnętrzu auta.

 

Autor zdjęcia: Photo by BeverlyHillsPorsches on Trendhype / CC BY-NC-SA

    Zostaw komentarz