Filtry (2489 products)

Producent:

Cena:

0,00 zł - 4 305,00 zł

Lepkość:

Specyfikacja:

Zgodność:

Baza:

Pojemność:

Forum zmienolej.pl

Opinie klientów

arrow_back
arrow_forward

Blog

arrow_back
arrow_forward
Zwiększona zawartość paliwa w oleju w silnikach benzynowych z bezpośrednim wtryskiem paliwa

Zwiększona zawartość paliwa w oleju w silnikach benzynowych z bezpośrednim wtryskiem paliwa

Zwiększona zawartość paliwa w silnikach benzynowych z bezpośrednim wtryskiem paliwa

W ciągu ostatniej dekady nastąpiła zmiana w technologii silników benzynowych. Od początku istnienia silnika spalinowego wewnętrznego spalania, paliwo i powietrze były mieszane na wlocie, zanim zostały zassane do komory spalania i zapalone. Uległo to zmianie wraz z pojawieniem się bezpośredniego wtrysku. Teraz paliwo jest wtryskiwane bezpośrednio do komory spalania pod bardzo wysokim ciśnieniem, w większości przypadków przekraczającym 2200 psi. Pozwoliło to na znacznie większą kontrolę, pozwalającą na bardziej precyzyjny proces spalania, dzięki czemu silniki są bardziej wydajne pod względem zużycia paliwa i wytwarzają większą moc przy użyciu silników o mniejszej pojemności skokowej.

Co to oznacza dla analizy oleju ?


W przypadku starszego silnika z pośrednim wtryskiem (lub starszych gaźników) paliwo miesza się z dostarczanym powietrzem przed zassaniem do komory spalania. Pozwoliło to na rozpylenie paliwa przed zetknięciem się ze ściankami cylindra i powłoką olejową. Przy bezpośrednim wtrysku paliwo jest wtryskiwane bezpośrednio do cylindra, co pozwala na kontakt większych kropel paliwa z powłoką olejową, zmywając ścianki cylindra. Prowadzi to do zwiększenia ilości niespalonego paliwa w skrzyni korbowej, wykazując większe rozcieńczenie paliwa w Państwa raportach spalania.


Jakie wartości są dopuszczalne ?


Podczas gdy producenci silników, samochodów nie publikują dopuszczalnych wartości, powszechnym zakresem stosowanym przez większość z nich jest to, że 3-7% może być dopuszczalne, o ile nie nastąpi zauważalny wzrost zużycia lub spadek lepkości oleju silnikowego.

Większość producentów oryginalnego wyposażenia stosuje oleje o niskiej lepkości, które są bardziej tolerancyjne dla większych ilości paliwa.
Laboratorium dzięki któremu wykonujemy dla Państwa badania laboratoryjne sporządzi sprawozdanie na temat rozcieńczenie paliwa na dwa sposoby.

Pierwszą metodą będzie oszacowanie na podstawie wskaźnika lepkości. Jeżeli lepkość nie spadła niżej niż o jeden centystok w stosunku do punktu środkowego klasyfikacji SAE zidentyfikowanej dla próbki, zanotowana zostanie szacunkowa wartość paliwa <1%.

Jeżeli jednak lepkość spadła niżej niż jeden centystok, próbka jest następnie badana pod kątem rozcieńczania paliwa metodą chromatografii gazowej (GC) ASTM D7593 w celu określenia dokładnego udziału procentowego paliwa. System badania rozcieńczania benzyny bezołowiowej za pomocą metody GC jest skalibrowany maksymalnie do 5%. Jeśli GC (chromatografia gazowa) zarejestruje wynik wyższy niż 5%, podany zostanie wynik >5%.  Dokładne wartości procentowe powyżej 5% nie mogą zostać odnotowane ze względu na limity kalibracji.

Co należy zaobserwować ?


Wyższe wartości procentowe rozcieńczenia paliwa nie są dokładne, ponieważ paliwo nie ma takich samych właściwości smarnych jak olej i może prowadzić do wczesnego zużycia. Monitorowanie zużycia części metalowych staje się niezwykle istotne dla określenia, czy olej utrzymuje właściwą warstwę środka smarnego. Należy również stale monitorować lepkość środka smarnego, jak również inne jego właściwości, takie jak liczba zasadowa, utlenianie i nitrowanie. Jeśli zużycie części metalowych rośnie, a lepkość maleje, zaleca się skrócenie czasu pomiędzy kolejnymi wymianami lub zwiększenie lepkości oleju.


Wraz z rozwojem technologii olejowych i zmianą w technologii silników benzynowych, ważne jest posiadanie laboratorium monitorującego stan środków smarnych oraz stan techniczny urządzeń. Odpowiedni program analizy płynów z tendencją wyników pomoże w monitorowaniu i wykrywaniu problemów ze sprzętem na wczesnym etapie.

Autor zdjęcia: By OSX - Own work, Public Domain, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=7391280

    Zostaw komentarz