Filtry (2496 products)

Producent:

Cena:

0,00 zł - 4 305,00 zł

Lepkość:

Specyfikacja:

Baza:

Pojemność:

Forum zmienolej.pl

Opinie klientów

arrow_back
arrow_forward

Blog

arrow_back
arrow_forward
Czym się różni olej syntetyczny od półsyntetycznego i kiedy zmienić olej na półsyntetyk?

Czym się różni olej syntetyczny od półsyntetycznego i kiedy zmienić olej na półsyntetyk?

Jaki olej silnikowy wybrać? To pytanie spędza sen z powiek wielu kierowców, tym bardziej, że do wyboru mamy oleje silnikowe o różnych parametrach. Gdybyśmy chcieli je zliczyć wyszłoby nam ze sto rodzajów, jak nie więcej – nie licząc oczywiście podziału ze względu na producentów. Tym razem podpowiadamy, czym różni się olej syntetyczny od półsentycznego?

Czym się różni olej syntetyczny od półsyntetycznego?

Wymieniając olej silnikowy w samochodzie kierowcy stają przed decyzją jaki olej wybrać, syntetyczny czy półsyntetyczny. Który z nich jest lepszy i od czego zależy jego wybór?

    Oleje syntetyczne

Oleje syntetyczne należą do najdroższych. Koncerny petrochemiczne przykładają do nich największy nacisk, co przekłada się oczywiście na cenę i ich jakość. Można wprawdzie znaleźć marki, które oferują olej syntetyczny w cenie ok. 30 zł za litr, ale niekoniecznie spełnią one swoją rolę.

Oleje syntetyczne do samochodów produkowane są z różnymi dodatkami, na które warto zwrócić uwagę przy ich zakupie. W większości przypadków mają one za zadanie utrzymać silnik w czystości, a także zneutralizować niekorzystne kwasy, co ma przełożenie na lepszą wydajność paliwową silnika. Lepsze smarowanie to większa moc i dłuższe życie silnika. Ilość dodatków, jakie może zawierać olej syntetyczny może sięgać aż 30 procent, dlatego ważne jest, aby dokładnie czytać etykietki, ponieważ na takim oleju możemy jeździć przez cały okres eksploatacji naszego pojazdu.

    Oleje półsyntetyczne

Oleje półsyntetyczne są bardziej wydajne niż oleje mineralne. Zapewniają lepsze smarowanie wszystkich podzespołów silnika. Powstają one z produktów destylacji ropy naftowej, a następnie poddawane są uszlachetnieniu, Oleje półsyntetyczne to produkt pośredni miedzy olejami syntetycznymi a mineralnymi. Zazwyczaj zawiera do 30 proc. dodatku syntetycznego.

Kiedy zmienić olej na półsyntetyk?

Olej syntetyczny wydaje się niezbędnym must have wszystkich silników pracujących na wysokich obrotach, niemniej jednak pojawiają się głosy, że należy przejść na półsyntetyk wówczas, gdy silnik zaczyna brać olej. Jak jest naprawdę? Kiedy zmienić olej na półsyntetyk?

Olej półsyntetyczny wydaje się być dobrym rozwiązaniem właśnie wówczas, gdy zauważymy ubytki środka smarnego. Dzieje się tak dlatego, że olej syntetyczny jest bardziej obciążający i może spowodować zatkanie kanałów olejowych niektórzy jednak radzą, żeby nie zamieniać oleju syntetycznego na półsyntetyk wówczas, gdy od nowości stosowaliśmy ten pierwszy. Jak jest naprawdę? Przede wszystkim zachowajmy zdrowy rozsądek. Jeżeli zauważymy ubytki oleju wato skonsultować się ze specjalistą, który zdiagnozuje stan silnika w naszym aucie i pomoże dobrać do niego idealny środek smarny. A wybór jest naprawdę duży.

    Zostaw komentarz