Filtry (2460 products)

Producent:

Cena:

0,00 zł - 4 305,00 zł

Lepkość:

Specyfikacja:

Zgodność:

Baza:

Pojemność:

Forum zmienolej.pl

Opinie klientów

arrow_back
arrow_forward

Blog

arrow_back
arrow_forward
Jaki olej silnikowy na zimę?

Jaki olej silnikowy na zimę?

Właściwy wybór oleju silnikowego jest gwarancją niezawodności, jeżeli chodzi o codzienną eksploatację auta. Zima daje więc  się we znaki nie tylko kierowcom. Olej silnikowy należy wymieniać regularnie, bądź po przejechaniu określonej liczby kilometrów, w zależności od wskazań producenta. Nowoczesne oleje silnikowe zazwyczaj są całoroczne, co oznacza, że można je stosować zarówno latem jak i zimą.

Kupując olej silnikowy przede wszystkim powinniśmy kierować się zaleceniami producenta, następnie ewentualnym zużyciem silnika, sposobem eksploatacji auta, a na końcu … jego ceną. O tym, czy nabywamy olej letni czy zimowy powie nam z kolei oznaczenie jego klasy lepkości.

Lepkość oleju silnikowego

Lepkość oleju silnikowego jest to parametr, który mówi, jak „płynny” jest olej w zależności od temperatury powietrza. Czynnik ten ma istotne znaczenie w okresie zimowym. Jeżeli decydujemy się więc na olej silnikowy całoroczny należy pamiętać, aby liczba występująca po oznaczeniu SAE pod literą W była możliwie najniższa. Informuje ona o możliwości zastosowania produktu w niskiej temperaturze. Jaki jednak olej silnikowy na zimę wybrać?

Jak czytać oznaczenie lepkości oleju?

Na każdej butelce oleju pojawiają się cyfry oraz liczby. Te pierwsze, poprzedzające literę „W” (z ang. Winter = Zima), oznaczają płynność oleju w niskiej temperaturze. Im mniejsza liczba, tym niższa może być temperatura otoczenia, w jakiej dany olej silnikowy może być stosowany. Cyfry z kolei, które znajdują się po myślniku oznaczają lepkość w wysokiej temperaturze. Im większa cyfra, tym wyższa może być temperatura otoczenia, przy której dany olej silnikowy nie traci swoich właściwości.

Klasy lepkości SAE

0W – xx – jest to olej silnikowy, który ma odpowiednią lepkość i pompowalność umożliwiając prawidłowe działanie silnika do temperatury – minus 40 st. C

5W – xx – zachowuje płynność przy – minus 30 st. C.

10W – xx– zachowuje płynność przy – minus  25 st. C.

15W – xx– zachowuje płynność i odpowiednią lepkość do – minus  20 st. C.

Olej na zimę, co należy sprawdzić?

Przygotowując samochód na zimę warto sprawdzić:

  • poziom oleju w silniku,

  • przebieg oleju silnikowego,

  • jeżeli producent auta dopuszcza, warto zastosować olej o niższej lepkości.

Wymieniając olej silnikowy, musimy pamiętać także o wymianie filtra oleju!

Dokonując wymiany oleju silnikowego najrozsądniej byłoby zastosować olej syntetyczny, który nawet przy dużych mrozach nie gęstnieje, dlatego też dociera do wszystkich zakamarków silnika i smaruje je. Jego stosowanie ułatwia też uruchomienie silnika nawet przy dużych mrozach.

    Zostaw komentarz