Filtry (2459 products)

Producent:

Cena:

0,00 zł - 4 305,00 zł

Lepkość:

Specyfikacja:

Zgodność:

Baza:

Pojemność:

Forum zmienolej.pl

Opinie klientów

arrow_back
arrow_forward

Blog

arrow_back
arrow_forward
Jak mieszać oleje silnikowe ?

Jak mieszać oleje silnikowe ?

Bardzo często w głowach kierowców potrafi pojawić się pomysł dolania innego rodzaju oleju od tego, który obecnie pracuje w silniku, choć nie wiedzą, czy powinni to uczynić. To wątpliwości, które mają przede wszystkim świeżo upieczeni nabywcy używanego auta, ponieważ nie mają oni pewności, jaki olej silnikowy był stosowany w aucie w przeszłości. Okazuje się, że wlanie dowolnego oleju silnikowego może być tragiczne w skutkach, aczkolwiek zastosowanie innego oleju nie jest wcale wykluczone. W tym momencie konieczne jest jednak pamiętanie o kilku istotnych zasadach, które gwarantują sukces. Czy można mieszać oleje silnikowe, a jeśli tak to w jaki sposób? 

Czy można mieszać oleje silnikowe?

Odwiedzając stronę internetową dowolnego producenta olejów silnikowych możemy uzyskać informacje, że oleje silnikowe są ze sobą mieszalne, choć z pewnymi wyjątkami. Kluczowe znaczenie mają klasy jakościowe, a także pakiety dodatków uszlachetniających. Ważne jest to, aby wykorzystać ten sam typ oleju, ponieważ w przeciwnym wypadku istnieje nawet ryzyko zniszczenia silnika. Dolewka jest bezpieczna wyłącznie wówczas, gdy obecny i nowy olej charakteryzują się identyczną klasą lepkości oraz jakości. Pomocna w tym zakresie może być przede wszystkim klasyfikacja SAE, którą wykorzystują producenci aut polecając najlepsze oleje silnikowe.

Jak dobrać olej silnikowy, gdy konieczna jest dolewka ?

Na etapie doboru najlepszego oleju silnikowego, który zostanie zastosowany w celu jego uzupełnienia warto omijać szerokim łukiem produkty, które pochodzą od absolutnie nieznanych marek. Wśród producentów, którzy posiadają wysokiej jakości oleje silnikowe plasują się m.in. NESTE, FUCHS OIL, AMSOIL, Shell, Liqui Moly,Motul, Millers Oils, Specol, Valvoline, Total i wiele innych. Awarie silnika spowodowane "dolewkami" najczęściej występują wówczas, gdy kierowca doleje oleju o innej klasie od aktualnie wykorzystywanego. Wszystko ze względu na fakt, iż nie zmieszają się one wówczas w oczekiwany sposób, co potrafi skutkować wspomnianą wcześniej awarią silnika. Z perspektywy wielu klientów mylące bywa dopuszczenie przez producenta używania oleju o innej klasie, ponieważ dotyczy to wyłącznie całkowitej wymiany oleju. Jaki potrafi być skutek zastosowania oleju o innej klasie? To przede wszystkim wysokie prawdopodobieństwo uszkodzenia turbodoładowania, zatarcia silnika bądź hydraulicznej kompensacji luzów zaworowych. Rekomendowanym rozwiązaniem jest wybór oleju na dolewkę, który będzie wyróżniał się wyższą jakością od tego, który został pierwotnie zastosowany. Łatwo zauważyć, że wielu kierowców chcąc oszczędzić kilkadziesiąt złotych na wymianie oleju może wpędzić się w wyższe koszty.

Zasady dotyczące wymiany oleju na inny

Nic nie stoi na przeszkodzie, aby kierowca przeprowadził wymianę oleju silnikowego na zupełnie inny. W tym celu wystarczy wybrać produkt o rekomendowanych przez producenta auta parametrach, a zarazem wyposażyć się w nowy filtr oleju. Wiele osób decyduje także o zakupie odpowiedniej “płukanki”, która stosowana jest kilkadziesiąt minut przed wymianą, a jej głównym zadaniem jest wyczyszczenie silnika. Nie posiadając odpowiedniego doświadczenia warto podjąć decyzję o powierzeniu wymiany oleju odpowiedniemu fachowcowi.

    Zostaw komentarz