Witamy, Gościu
Username: Password: Zapamiętaj mnie
  • Strona:
  • 1

TEMAT: Olej do Chevrolet Lacetti LPG

Olej do Chevrolet Lacetti LPG 5 lata 4 miesiąc temu #1856

Witam wszystkich

Mój samochód to Chevrolet Lacetti 1.6 LPG (50kkm).
Producent zaleca głównie oleje 0W30 do 5W40 klasy ACEA A3/B3 lub A3/B4 lub API SM.
We wcześniejszych instrukcjach obsługi zalecany był tylko 5W30 klasy API SL (ILSAC GF-III).

Na pierwszym przeglądzie ASO wlało GM Dexos2 5W30. Silnik trochę się przybrudził pomimo przebiegu 20kkm(widziane przez korek oleju).
Zamontowałem gaz i zmieniłem olej na Shell Helix 5w40. Doczyścił on silnik, ale trochę go ubyło (nie wiem czy to "zasługa" oleju czy zainstalowanego LPG.
Zmieniłem na Mobil1 0W40. Zużycie oleju spadło do pomijalnego, ale zwiększyło się średnie zużycie benzyny o około 0.2l/100km.
Pomimo, ze producent zaleca wymiany co 15kkm, zmieniam co 10kkm (dla lepszego samopoczucia mojego i silnika) :)
Mam kilka pytań:
1. Czy jeśli producent zaleca 5W30 przy założeniu gazu właściwe jest przejście o klasę wyżej z lepkością?
2. Wiele olei 5W30 jest klasy C3, przez co zazwyczaj mają niski TBN. Czy do LPG nie powinno być możliwe duże TBN skutecznie eliminująć z wyboru oleje tej klasy?
3. No i najważniejsze - jaki olej polecacie do mojego silnika.
  • dzejs
  • dzejs Avatar
  • Świeżak
  • Oklaski: 0
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Olej do Chevrolet Lacetti LPG 5 lata 4 miesiąc temu #1858

Witam,
Odpowiadając na Pana zapytanie :

1 - Mozna przejśc na olej klasę wyżej np. SAE 40 ale nie wszędzie takie przejście jest uzasadnione i nie zawsze wynika z ząłożonej instalacji ale w więlkszości przypadków poprzez wytworzenie wyższej temp. spalania w komorze i sodowiska bardziej "suchego" zaleca się wzmocnić film smarny tak że bym .polecił 5W40.

2. Spokojnie wystarczy 5W30 z C3 co ma TBN ok. 8 i tak interwiały w tym modelu oscylują w okolicach 10-15 000km później filtr oleju traci klasę filtrowalnosci.
Polecam płukankę i zalanie dobrego oleju bo jak widać najtansze oleje nie zawsze zostawiają po sobie oczekiwaną czystość w silniku.

3. Ja bym zalecił Millers XF Longlife 0W40 Full saps z normą 229.5, Fuchs 0W40 Longlife - oba oleje są nieschłychanie dopakowane dodatkami i nie są to produkty ekologiczne mają bardzo wysoki TBN ok. 11.
Ja bym wybrał jede z tych dwóch do tego obecność normy ( w przypadku Fuchs-a aprobaty !! ) 229.5 mówi nam że olej przeszedł wszystkie testy dla oleju A3/B4 - 2010r. a do tego mam wytrzymać ok. 20 000km w silniku beznynowym turbo

Polecam nasz serwis
  • zmienolej
  • zmienolej Avatar
  • Administrator
  • Thank you received: 48
  • Oklaski: 24
Pozdrawiam
Piotr Dziektarz
www.zmienolej.pl

Olej do Chevrolet Lacetti LPG 5 lata 4 miesiąc temu #1862

Dziękuję za poradę.
Jak na razie nie dokończa ufam marce Fuchs. Bardzo mało jest w necie analiz olejowych tej marki. Czy będzie zauważalnie lepszy (przeze mnie lub przez silnik) w porównaniu do stosowanego już oleju Mobil1 0w40?
  • dzejs
  • dzejs Avatar
  • Świeżak
  • Oklaski: 0

Olej do Chevrolet Lacetti LPG 5 lata 3 miesiąc temu #1907

Raczej produkt 0W40 z Fuchs jest wyższej klasy niż SHC Mobil 1 , Fuchs 0W40 jest lepiej oceniany przez klientów
  • zmienolej
  • zmienolej Avatar
  • Administrator
  • Thank you received: 48
  • Oklaski: 24
Pozdrawiam
Piotr Dziektarz
www.zmienolej.pl
  • Strona:
  • 1
Time to create page: 0.143 seconds
Zasilane przez Kunena :: SnilloC Designs | SD-Aphotic